Fráze, které emočně inteligentní lidé nepoužívají.
Emoční inteligence je schopnost rozpoznat a pochopit emoce u sebe i u druhých. Je to také schopnost využít tuto znalost ve svůj prospěch v sociálních situacích. Emocionálně inteligentní lidé si uvědomují, že komunikace je dvousměrná a že jejich slova mají dopad na okolí, takže si dávají velký pozor na to, co říkají, a mají tendenci se vyhýbat určitým frázím. Není to proto, že by tyto fráze byly ze své podstaty špatné. Jde jen o to, že často mají opačný účinek, než jaký je zamýšlen. Podívejte se na následující příklady a zjistěte, zda vám některý z nich není až příliš povědomý.
Je mi jedno, když to někdo říká. Doslova tím myslí, že jsou mu vaše myšlenky a pocity ukradené. Nebudou poslouchat, co jim chcete říct, ani se nebudou snažit pochopit, proč se cítíte tak, jak se cítíte. Může to být zraňující a urážlivé a můžete se kvůli tomu cítit malí a nedůležití. Emocionálně inteligentní lidé jsou ve skutečnosti velmi citliví na pocity druhých, a proto se snaží být co nejvíce pozorní a ohleduplní. Dávají si pozor, aby takové věci neříkali, protože nechtějí nikomu ublížit. Vědí, že každý má právo na svůj vlastní názor, a respektují toto právo, i když s ním nesouhlasí.
Nemáte na výběr. Tato věta je emocionálně manipulativní a vyvolává pocit, že vaše možnosti volby jsou omezené, jako byste byli v pasti okolností nebo situace. Je to způsob, jak říci, že neexistuje jiná možnost než tato. A i když je pravda, že ne ve všech záležitostech máme vždy na výběr, je také pravda, že vždy máme na výběr, jak budeme reagovat na věci, které se nám dějí. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale vždy máme na výběr. A být emočně inteligentní.
Nechci se hádat. Ale vyslovení této věty je v podstatě pozvánkou k boji. Je to jako říct: Vím, že to, co se chystám říct, tě naštve, ale přesto to udělám. Když to někdo řekne, snaží se něco vyřešit způsobem, který skončí tím, že on bude mít pravdu a vy ne. Možná se dokonce snaží, abyste se cítili provinile nebo naštvaně, aby mohli dokázat svůj názor. Je to také způsob, jak se vyhnout odpovědnosti za své vlastní pocity a činy tím, že vás postaví do defenzivy. Emočně inteligentní lidé vědí, že hádky jsou ztrátou času a energie, a to jak pro ně, tak pro druhou zúčastněnou osobu. Než se dohadovat o tom, jakou má či nemá jedna osoba pravdu, je lepší společně najít řešení, které bude vyhovovat všem.
Je to váš problém, ne můj. Tato věta je v naší kultuře běžná, ale emočně inteligentní lidé vědí, že je to jen způsob, jak se vyhnout odpovědnosti a obviňování. Když je někdo rozrušený nebo má potíže, nepotřebuje, aby mu někdo říkal, že jeho situace je jeho problém a že mu nikdo jiný nemůže pomoci. Potřebují, aby jim někdo ukázal, že se o ně někdo stará a kryje jim záda. Proto místo necitlivého a odmítavého chování nabídněte emočně inteligentním lidem svou pomoc, i kdyby to mělo být jen vyslechnutí vašeho ventilování.
Vím přesně, jak se cítíte. Když vám to někdo řekne. Ve skutečnosti říkají: Mám zkušenost přesně s touto situací, takže chápu, jak se cítíš. Ale jde o tohle. Každý z nás má svůj vlastní jedinečný soubor zkušeností a způsob, jakým se v reakci na tyto zkušenosti cítíme, se bude lišit člověk od člověka. Člověk může hádat a vcítit se, ale nikdy to nebude vědět jistě. Emočně inteligentní lidé jen neradi předpokládají, že vědí, co cítíte. Pokud potřebujete empatické ucho, vyslechnou vás a potvrdí vaše pocity, ale nebudou se snažit tvrdit, že přesně rozumí tomu, čím procházíte.
Dělají to přece všichni. Je sice pravda, že spousta lidí používá tuto větu k ospravedlnění svého jednání, ale emočně inteligentní lidé vědí, že to není dobrý důvod k tomu, aby něco dělali. Ať už je to cokoli, je dost velká šance, že to nedělají všichni ostatní. A i když to dělají, neznamená to, že byste to měli dělat také. Musíte se rozhodovat sami na základě svých vlastních hodnot a přesvědčení, a hlavně tím, že si uděláte vlastní průzkum, a ne jen následovat to, co dělají ostatní.
Říkal jsem vám to. Tato věta se často používá jako způsob, jak se nad něčím škodolibě pousmát. Nejde o to, aby vám pomohla poučit se z vlastních chyb. Jde o to, abyste se za tyto chyby cítili špatně. Emočně inteligentní lidé vědí, že každý dělá chyby, a chtějí být druhým oporou a ne je shazovat připomínáním jejich nedostatků. Také se dokážou vcítit do druhé osoby a představit si, jak by se cítili oni, kdyby byli v takové situaci. Vědí, že jste si už uvědomili, že jste něco pokazili, takže není třeba vám to vmést do tváře.
To není těžké. Ten, kdo říká tuto větu, naznačuje, že mu nedělá potíže něco dělat, a proto to musí být snadné. Ve skutečnosti tím minimalizují úsilí ostatních a vytvářejí dojem, že jsou schopnější než ostatní. Emočně inteligentní lidé vědí, že to, co je snadné pro jednoho člověka, nemusí být tak snadné pro druhého. Takže místo toho, aby se soustředili na úroveň obtížnosti úkolu nebo projektu, nebo vlastně téměř čehokoli, soustředí se na výsledek a na to, jaký to bude mít vlastně přínos.
Cokoliv si přejete. Lidé, kteří tuto větu používají, často doufají, že někdo jiný rozhodne za ně, aby oni nemuseli. Možná se bojí, že se rozhodnou špatně, nebo se cítí provinile kvůli tomu, co chtějí. Tato fráze může také naznačovat, že všichni jsou zaměnitelní a že jakákoli volba bude pro všechny zúčastněné stejně dobrá. Emočně inteligentní lidé vědí, že to není pravda. Každý má jiný vkus a preference a nemusí mít rád stejné věci jako ostatní. Z tohoto důvodu jsou v komunikaci asertivnější, aby pomohli učinit co nejlepší rozhodnutí.
Někdo vám to už říct musel! Říkat tuto větu je ve skutečnosti jen pokus někoho, kdo se snaží, abyste se cítili špatně za to, že se rozhodujete jinak než oni. Nechápou také, že na tom, jak se rozhodujeme, se podílí mnoho faktorů od našich minulých zkušeností až po naše aktuální momentální nálady. A tak se domnívají, že pokud se někdo rozhodne jinak, je to proto, že je hloupý nebo špatný. Emočně inteligentní lidé chápou, že každý má své vlastní zkušenosti a může dojít k vlastním závěrům o tom, co je pro něj nejlepší. Necítí potřebu vnucovat svůj názor ostatním nebo jim dávat najevo, že se cítí špatně, když se rozhodnou jinak.
To přeháníte! To je běžná reakce na někoho, kdo má silnou emocionální reakci. Často se používá k odmítnutí pocitů druhých, aby se naznačilo, že to, jak se cítí, není platné. Emocionálně inteligentní lidé však vědí, že emoce jsou důležité a že existuje mnoho důvodů, proč mohou být naše pocity intenzivní. Chápou, že když někdo cítí silné emoce, nemusí to být nutně proto, že věci nevidí jasně nebo že se chová iracionálně. Možná jen potřebují být vyslechnuti a cítit se pochopeni. I když se vám zdá, že na nějakou událost nebo situaci reagujete přehnaně, emočně inteligentní lidé si najdou čas, aby zjistili, proč reagujete tak silně, místo aby vaše pocity zcela odmítli.
Je to takové, jaké to je. Když někdo řekne toto, v podstatě tím říká, že se nedá nic dělat, aby se situace změnila. Přiznávají porážku, možná ještě dříve, než se o to pokusí. Ne že by emočně inteligentní lidé nechtěli přijmout realitu, ale je to věta, která vůbec nepomáhá. Ano, věci se dějí a někdy je nelze změnit. Říkat však, že je to tak, jak to je, uzavírá jakoukoli možnost zlepšení. Emocionálně inteligentní lidé vědí, že i když jsou věci těžké nebo zdánlivě beznadějné, obvykle stále existují řešení. Stačí je jen hledat. Samozřejmě, že každý z nás má své chvíle. Někdy jsme frustrovaní a máme chuť to vzdát. A není vždy, vždy snadné zachovat si chladnou hlavu, když jde do tuhého. Ale pokud chcete být lepším vedoucím, zaměstnancem, přítelem nebo partnerem, pokud chcete být známí svou emoční inteligencí, pak je na čase vypustit tyto fráze ze svého slovníku. Koneckonců nikomu nepomáhají. Ani tomu, kdo je říká, ani tomu, kdo je slyší.